Anasayfa / Teknoloji / İşletim sistemleri / Linux Dağıtımları

Linux Dağıtımları

Bu yazımızda Linux tabanını kullanarak başarıya koşmuş olan işletim sistemlerinin bir kaçınını yazacağım . Linux işletim sistemi dünyasında ücretsiz olarak dahıtılan bir sistemdir. Sistem olarak linux değiştirilebilmesi sayesinde bir çok sürümü mevcuttur. Eğer sizde bir işletim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek isterseniz Linux kurmanızı öneririz . windows gibi kapalı kod olmamasından bir bilgisayarda işletim sisteminin nasıl işlediğini öğrenebilirsiniz. En önemli özelliği ücretsiz olması diğer sistemler karşısında birazda olsa alternatif olmasını sağlıyor. Linux avantajları olduğu kadarda dezavantajı bulunmakta . Bu dezavantaj linux açık kod olarak çalışması sebebiyle driver üreticileri linux tam anlamıyla destek vermemekte ve bir diğer dezavantajı ise oyun deposu windows kadar gelişmiş değil olmasıdır. Fakat bu dezavantajların karşısındada çok güzel özgür bir yazılım olarak karşımıza çıkması bunları birazda olsa örtüyor diyebiliriz ve şimdide Linux dahıtımlarımıza inceliyelim ;

Ubuntu : Linux sürümleri arasında en çok kullanıcısı olan bir sistemdir. Kullanım olarak kolaylılığı ile ortaya çıkmaktadır.  Güzel stabil olarak çalışan linux sürümleri arasındadır. Desteğin ve güncellemeleri sayesinde linux sürümlerinin en çok tercih edilen sürümüdür.

Resmi sitesi : http://www.ubuntu.com/ 

Pardus :  Linux sürümleri arasında İlk milli işletim sistemimiz diyerek ortaya çıkmış bir proje olan pardus işletim sistemi görsel açıdan güzel bir sistem olsada stabil konuda daha tam olarak çözülmüş diyemeyiz. Sistem kullanımı kolaylığı göz önünde bulundurursak rahat bir sistem olarak ortaya çıkmakta . Kurulum bir ayli başarılı olsada güncelleme sıkıntısı çekmektedir. Sürümleri şimdiye kadar sürekli geçikmiş bir sistemdir ve şuanda gidiş hatı hakkındada tam bir bilgi bulunmamaktadır.

Resmi sitesi : http://www.pardus.org.tr/

Linux mint :  Linux sürümlerinden sistemi az tüketmesiyle ün kazanmiş bir sistemdir. Sistem olarak sade bir görünüme sahip olsada kişleştirebileceğiniz bir sistemdir. Ülkemizdede kullanıcı olarak bir ayli çok olması sayesinde kolaylıkla yardım alabileceğiniz bir sistemdir.

Resmi sitesi : http://linuxmint.com/

Debian :Debian, gücünü özgür yazılımdan alan köklü ve güçlü bir GNU/Linux dağıtımıdır. Dünya üzerinde en çok kullanılan GNU/Linux paket sistemini oluşturan ve kullanan dağıtımdır.

Desteklediği donanım ve çekirdek zenginliğinin yanı sıra Debian’ı diğer dağıtımlara nispetle özgün kılan en önemli husus, dağıtım kapsamındaki yazılımların bütünüyle özgür lisans şartlarına sahip olması, yazılım özgürlüğünü denetlemek ve sürekli kılmaya yönelik bir Debian Sosyal Sözleşmesi’nin bulunmasıdır.

Resmi sitesi : http://www.debian.org/

 Fedora : Fedora, Fedora Projesi’nin ürettiği Açık Kaynak kodlu bir Linux dağıtımıdır. Red Hat Linux’un devamı olarak adlandırılabilecek Fedora Core kar amacı gütmeyen bir organizasyon tarafından geliştirilmektedir. Her ne kadar bir zamanlar efsane olan Red Hat kadar büyük bir popülerliği yoksa da Linux dünyasının en sevilen ve en başarılı dağıtımlarından biridir. Mandriva veya Suse kadar olmasa da oldukça güncel paketlere sahip Fedora onlardan daha sağlam ve kararlı bir dağıtım olması ile ünlüdür. Fedora, varsayılan olarak GNOME masaüstü kullanır ayrıca KDE, Xfce ve LXDE masaüstlerini de seçenek olarak sunar.

 Resmi sitesi : http://fedoraproject.org/

Bir kaç Linux sürümünü elimden geldiği kadar yazmaya çalıştım Linux sürümleri bunlarla sınırlı olmadığını 180 üzeri linux sürümünün mevcut olduğunu fakat isimlerini bile duymadığımız bir çok sürümü mevcut olduğunuda belirtmek isterim .

 Not:Yukardaki Linux dahıtımlarını indirmek için adreslerinden iso kalıplarına ulaşabilirsiniz .

 

 

Hakkında M.Enes

1992 yılından beri yaşamakta olup Allaha şükür güzel bir aileye sahip olmanın gururu ile yaşam hayatıma devam ediyorum . 2010 yılında bilgisayar yazılım bölümünden başarıyla mezun oldum 2011 yılında Elektronik Haberleşme bölümüne başladım ve yüksek onurlu öğrenci ünvanı ile mezun oldum sonra DGS ile Pamukkale Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliğine geçiş yaptım şimdi Pamukkalede okumaya devam ediyorum .

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>